Veži se – POLEĆEMO ✈

✈ Groznica pred poletanje u Ameriku se širi kao epidemija… Work and Travel program je u jeku! Ovde imaš korisne inofmacije o tvom prekookeanskom letu:

✪ Potvrda o kupovini avionske karte ti je stigla na mejl. Tu imaš sve podatke o svom letu, ujedno i kada avion poleće. Na aerodromu budi minimum 2 sata pre leta. Prva stvar koju radiš je čekiranje. Možeš da uradiš i online check-in – najranije 36 sati pre leta.

➤ Online check-in : Dobijaš mobilnu kartu ili da odštampaš istu. Putni prtljag nosiš na ,,drop-off”.

Sva dokumenta drži kod sebe! U ručnom prtljagu nosi kopije, a u nekoj pederušici ili torbici original (Avio karta, pasoš, DS-2019, Job offer, adresa stanovanja)

✪ Ako putuješ sa nekim trebalo bi da se čekirate zajedno ukoliko želite da sednete jedno pored drugog.

✪ Unapred proveri koja ti je dozvoljena količina i težina prtljaga (studentske karte do 23kg). U slučaju da si premašio granicu, pruža ti se mogućnost da doplatiš ili jednostavno izbaciš nešto iz njega. Pored toga dozvoljen ti je i ručni prtljag koji unosiš sa sobom u avion.

Ručni prtljag :

Dozvoljena težina je 7 – 8 kg

U njemu nisu dozvoljene sledeće materije:

• Hrana i piće
  • Oružje i oštri predmeti
  • Zapaljive i otrovne materije
  • Magneti
  • Supstance za izblejivanje
  • Boje
  • Droga

Safty tips:

• Predmete sa tečnošću spakuj u plastičnu kesu – koju imaš i na aerodromu. Dozvoljena količina tečnosti je do 1l. Pod tečnošću (pored rakije* xD) se podrazumeva i kozmetika.
  • Alkohol mogu nositi samo oni koji su navršili 21 godinu

✪ U ručni prtljag spakuj i odeću za presvlačenje u slučaju da ti se privremeno izgubi kofer.

✪ Na aerodromu ti je sve označeno terminologijom koju smo ti naveli. Ako imaš bilo kakva pitanja ili nedoumice PITAJ ! Slobodno se obrati bilo kome od zaposlenih.

Procedura :

• Čekiranje (pasoš) – dobijaš kartu (Boarding pass – informacije o letu, broju sedišta i čekiran prtljag), predaješ prtljag
  • Carinska kontrola
  • Odlazak na terminal gde je izlaz za ukrcavanje (otvara se oko sat vremena pred let) – informacija na avionskoj karti
  • Izlaz za ukrcavanje se zatvara 30 minuta pre leta (tačno vreme piše na karti)
  • Poletanje
  • Popunjavanje ,,Customs declaration form” na letu
  • Sletanje na prvom mestu u SAD : re-checking prtljaga
  • Pasoška kontrola
  • Razgovor sa imigracionim službenikom (Pasoš, DS-2019, otisci, slikanje)
  • Preuzimanje prtljaga – vidi na obaveštajnim ekranima za svoj broj leta gde se preuzima prtljag
  • Prolazak kroz carinu